Lista aktualności Lista aktualności

Zawiadomienie o planowanych zabiegach ograniczania liczebności kuprówki rudnicy

Nadleśnictwo Lubliniec

zawiadamia

o podjęciu decyzji w sprawie przeprowadzenia zabiegów ograniczania liczebności populacji kuprówki rudnicy z zastosowaniem biopreparatu w drzewostanach dębowych i mieszanych z udziałem dębu. W bieżącym roku na terenie Nadleśnictwa Lubliniec przewiduje się gradacyjne (masowe) wystąpienie motyla z rodziny brudnicowatych - kuprówki rudnicy. Zabiegi ograniczania liczebności jej populacji zostaną przeprowadzone w okresie rozpoczęcia właściwego żerowania przez gąsienice, tj. w chwili ulistnienia koron. Zabieg wyeliminuje niebezpieczeństwo wystąpienia żerów prześwietlających i pełnych, czyli całkowitej utraty liści (tzw. gołożerów) oraz zapobiegnie zniszczeniu kwiatów, którego następstwem jest nieurodzaj żołędzi.

Ograniczanie nadmiernej liczebności gąsienic motyla przeprowadzone zostanie na łącznej powierzchni 15 ha, w leśnictwach Wystrzyca – 8 ha i Rędziny - 7 ha, położonych w zasięgu terytorialnym Gminy Dobrodzień.

Do zabiegów użyty zostanie biopreparat o nazwie handlowej FORAY 76B. Jego substancją aktywną jest bakteria Bacillus thuringiensis. Zgodnie z Decyzją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Opolu z 30 marca br. (WOR.7126.17.2023), rozpoczęcie zabiegów ograniczających planowane jest w I dekadzie maja (ścisły termin uzależniony jest od tempa rozwoju motyla, który determinuje przebieg warunków pogodowych).

FORAY 76B będzie wprowadzany w korony drzew aparaturą agrolotniczą , która umożliwia precyzyjną aplikację dawek ultraniskoobjętościowych za pomocą rozpylaczy rotacyjnych, tzw. atomizerów typu Micronair. Preparat ten będzie aplikowany w dawce 3,0 l na 1 ha. FORAY 76B jest bioinsektycydem w formie koncentratu. Na owady preparat ten oddziałuje drogą pokarmową, natomiast na roślinie działa powierzchniowo. Bioinsektycyd ten zalicza się do najbardziej selektywnych spośród znanych obecnie środków owadobójczych i jednocześnie bezpiecznych dla człowieka i zwierząt. Nie przewiduje się dla niego okresu karencji, tj. okresu między zabiegiem a zbiorem, może 2 być zatem stosowany do dnia zbioru plonów. Okres prewencji dla ludzi i zwierząt, czyli czasu od zastosowania środka do momentu, w którym na obszar, na którym zastosowano środek mogą wejść ludzie oraz zostać wprowadzone zwierzęta powinien obejmować czas niezbędny do całkowitego wyschnięcia biopreparatu na roślinach.

Szczegółową charakterystykę i sposób użycia insektycydu oraz jego adiuwantu zawierają załączone etykiety-instrukcje ich stosowania, jak i karty charakterystyki.

Bakteria B. thuringiensis to bakteria przetrwalnikowa występująca w środowisku naturalnym. Wytwarza ona krystaliczne, białkowe toksyny owadów, które w alkalicznej treści jelita środkowego (w warunkach wysokiego pH) rozpadają się na mniejsze fragmenty. Te uaktywnione toksyny połączone z odpowiednimi receptorami jelita środkowego powodują jego perforację, co wywołuje paraliż jelita i zaprzestanie żerowania, chorobę, a następnie śmierć gąsienic. Gąsienice zaprzestają żerowania na krótko po spożyciu bakterii (po ok. 30 minutach), a śmierć następuje zwykle po 2-3 dniach.

W sposób miejscowo przyjęty, np. przez wywieszenie obwieszczeń i ogłoszeń oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych, mieszkańcy miejscowości położonych w sąsiedztwie pól zabiegowych zostaną powiadomieni o terminach prowadzenia zamierzonych zabiegów ochronnych, ich lokalizacji, jak również o nazwie handlowej środka ochrony roślin i jego adiuwantu, które będą stosowane i niezbędnych środkach ostrożności. Na drogach dojazdowych do kompleksów leśnych w których będą prowadzone zabiegi ochronne i na granicach drzewostanów objętych zabiegami, zostaną ustawione tablice ostrzegawczo-informacyjne o zakazie wstępu, przyczynie i terminie jego obowiązywania:

ZAKAZ WSTĘPU
ZABIEGI OCHRONNE
OBOWIĄZUJE
od .. . .. .2023 r. od .. . .. .2023 r.
NADLEŚNICZY NADLEŚNICTWA LUBLINIEC