Lista aktualności Lista aktualności

Czerwony kur zapiał cztery razy

Tegoroczna akcja bezpośrednia dobiegła końca

Zakończyła się trwająca od 14 marca akcja bezpośrednia w ochronie przeciwpożarowej lasu, czyli cykliczne działania Lasów Państwowych mające na celu skuteczne ograniczenie możliwości powstawania i rozprzestrzeniania się pożarów w lasach. Wprowadzana jest w okresie zwiększonej palności, tj. pomiędzy marcem a październikiem. W zależności od warunków meteorologicznych w danym roku nasilenie występowania pożarów przypada na miesiące wczesnowiosenne, gdy nie zazieleniła się jeszcze pokrywa dna lasu, w okresach suszy letniej (lipiec-sierpień) oraz jesienią kiedy występuje zwiększona penetracja lasów przez ludność zbierającą owoce runa leśnego.

Szybkie wykrycie pożaru umożliwia sieć dostrzegalni pożarowych. W Nadleśnictwie Lubliniec tworzą ją dwie dostrzegalnie tradycyjne o konstrukcji betonowej i wysokości 32 m. Pierwsza z nich położona jest w Leśnictwie Kokotek, druga w Leśnictwie Sieraków. W okresie akcji bezpośredniej od godziny 9:00 do zmroku pełnią na nich dyżury obserwatorzy. Sieć własnych dostrzegalni uzupełniają punkty obserwacyjne sąsiednich nadleśnictw: Brynek, Zawadzkie, Olesno, Herby i Koszęcin co pozwala na obserwację każdego terenu z minimum 2 - 3 punktów. Ponadto na czas akcji bezpośredniej w siedzibie Nadleśnictwa uruchamiany jest Punkt Alarmowo Dyspozycyjny, którego zadaniem jest przekazywanie informacji o zagrożeniu pożarowym i koordynowanie akcji gaśniczych. Punkt Alarmowo Dyspozycyjny (PAD) nadleśnictwa ma łączność radiową i telefoniczną z dostrzegalniami, Strażą Pożarną, oraz Leśnymi Bazami Lotniczymi. Leśniczowie oraz podleśniczowie pełnili dyżury w poszczególnych leśnictwach będąc w pełnej dyspozycyjności przez całą dobę.

W akcji bezpośredniej szczególną rolę odgrywa lotnictwo. Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, do której należy Nadleśnictwo Lubliniec funkcjonują 4 Leśne Bazy Lotnicze (LBL): w Rybniku-Gotartowicach, Polskiej Nowej Wsi koło Opola, w podczęstochowskich Rudnikachi i w Brynku. Stacjonuje w nich 5 samolotów patrolowo-gaśniczych PZL M-18B Dromader oraz śmigłowiec Mi-2.

Z wielką satysfakcją komunikujemy Państwu, że mimo iż stosunkowo ciepła i dość sucha wiosna oraz gorące lato sprzyjały tworzeniu się tzw. pogody pożarowej w lasach, w  roku 2016 odnotowano w Nadleśnictwie Lubliniec tylko 4 pożary, które objęły łączną powierzchnię  0,48 ha. Przeciętna powierzchnia pożaru wyniosła 0,12 ha, co uznawane jest za pożar mały.

Biorąc pod uwagę fakt, że na 10 pożarów które powstają w lesie, 9 powodują ludzie dziękujemy serdecznie za odpowiedzialne korzystanie i zachowanie się w lesie. Zróbmy wszystko, aby udało nam się podobnie dobry wynik osiągnąć za rok.