Rusza program „Zanocuj w lesie”

Od początku maja wchodzi w życie program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” umożliwiający legalne biwakowanie miłośnikom surwiwalu i bushcraftu. We wszystkich nadleśnictwach w kraju wyznaczone zostały obszary, na których wolno będzie bez zgłaszania nocować.

Nadleśnictwo Lubliniec przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników turystyki leśnej, wyznaczyło specjalny obszar o powierzchni ok. 1500 hektarów, gdzie sympatycy bushcraftu i surwiwalu mogą legalnie uprawiać swoje hobby.


Program realizowany przez Nadleśnictwo Lubliniec nie jest skierowany jedynie do osób uprawiających survival, ale również dla osób lubiących spędzać wolny czas wśród natury, chcących przeżyć przygodę śpiąc w lesie, pod gołym niebem.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
1.    regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

2.    klauzulą informacyjną o przetwarzaniu danych osobowych [link]

3.    informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą
a.    [link miejsce rekreacyjne nadleśnictwa]
4.    mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
5.    zasadami bezpiecznego korzystania z lasu [link do bezpiecznego korzystania z lasu na czaswlas.pl]
6.    informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, oznaczone są w terenie żółtymi tablicami, które z pewnością zauważysz.
7.    w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  
8.    Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres aleksandra.szczesna@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Tobiasz Czuratis, tel. 34 351 33 38 *332

 

Kliknij w powyższą grafikę aby otworzyć link do mapy on-line.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Do oceny i ulepszenia Programu posłuży ankieta ewaluacyjna. Zachęcamy do jej wypełnienia.